Choroby viniča

Aktuality.

V tomto období po odkvitnutí je vinič najnáchylnejší na infekciu hubovými chorobami.

Peronospóra v našich podmienkach škody väčšinou nespôsobuje, v prípade daždivého počasia netreba ale zabudnúť na preventívny postrek aj proti nej. Mnohé prípravky pôsobia spoločne na Peronospóru aj na v našich podmienkach rozšírenejšiu múčnatku.

Momentálne múčnatku trochu brzdili vysoké teploty a silné búrky, ale keďže na jar boli silné infekčné tlaky, je veľký predpoklad, že teraz po odkvitnutí viniča sa začne prejavovať. Dobre preventívne účinky majú rôzne ekologické prípravky napríklad CONTHROLPHYT CU. Ako významnú prevenciu využívame aj „zelené práce“ – to jest udržiavanie rastlín viniča prevzdušnené a oslnené.

Vylamujeme zálistky a prehusťujúce letorasty, po odkvitnutí môžme vylomiť aj časť listov v zóne strapcov a zakrátiť letorasty a tým preniesť výživu do strapcov. Pri zakracovaní letorastov si treba uvedomiť, že nad posledným strapcom by malo ostať zo desať listov, ktoré ho budú vyživovať…

V druhej polovici júla prídu aj nálety obaľovačov. Najprv slivkového, potom jablkového. Tie spôsobujú červivosť plodov a ich predčasný opad.

Postreky aplikujeme podľa signalizácie, z ohľadom na dozrievanie jednotlivých odrôd. Pozor na ochrannú dobu postrekov pri skorších odrodách slivkovín a letných jablkách, či plodín v dosahu postreku…

Peter Bella

Komentuj článok
Please follow and like us:
error