Degustácia domácich ovocných vín „Turčiansky strapec „

Dňa 10.2.2023 sa konal v kultúrnej sále Evanjelického zborového domu vo Vrútkach prvý ročník degustácie domácich ovocných vín pod názvom „Turčiansky Strapec 2023“.

Akciu organizovala ZO SZZ Vrútky-Karvaša a Bláhovca. Prvý ročník sa podľa slov zúčastnených vydaril po všetkých stránkach.

Degustácia bola riadená, čiastočne tajná, kedy sme sa vždy po anonymnom bodovaní 3 vzoriek k nim vrátili, povedali od koho vzorka pochádza a súťažiaceho požiadali o popis spôsobu výroby jednotlivých vín. Tento spôsob sme zvolili kvôli tomu, aby sme si ukázali ako môže rôzny postup výroby ovplyvniť konečný produkt. Používali sme 20 bodový Buxbaumov systém.

Zúčastnilo sa 12 súťažiacich s celkovým počtom 28 degustovaných vzoriek. O víťazoch rozhodla 30 členná komisia. Degustáciu viedol Peter Bella a pomáhal mu náš bratislavský člen Richard Lapoš, ktorému veľmi pekne ďakujeme za jeho čašnícke skúsenosti;)

Na prvom mieste skončila vzorka pána Rastislava Košťála – Čierna ríbezľa s aróniou polosladké 2022. Na druhom Čierna ríbezľa 2021 sladké od Petra Bellu a na treťom mieste skončil Jozef Závadský s Čiernou ríbezľou 2022 polosladké.


Milým prekvapením prvého ročníka bol veľký počet vynikajúcich vín, za ktoré sa výrobcovia naozaj nemuseli hanbiť.

Peter Bella