Postrek kôstkovín

Aktuality.

Pomaly nám v Turci budú dokvitať slivky, čo znamená v mnohých prípadoch termín ošetrenia proti piliarke slivkovej.

Na piliarku sú zvlášť náchylné ringlóty, kde sa mnohým pestovateľom stáva, že roky im ostáva málo ovocia. Druhý prípad neúrody ringlót je chýbajúci vhodný opaľovač.

Postrek sa aplikuje hneď po odkvitnutí. Na výber máme tak ekologické postreky, ako aj štandardnú chémiu. Pri použití syntetických postrekov však zasiahneme týmto jedným postrekom pilarku, vošky, ale aj v posledných rokoch pomerne dosť rozšírené nosániky.

Poškodenie nosánikom zistíte tak, že na ovocí je veľa malých poškodení -„vpichov“. Piliarka sa prejavuje čiernou bodkou na slivkách, ktoré majú okolo pol centimetra a začnú padať. Obidvaja títo škodcovia napádajú aj viac plodov. Po zaznamenaní týchto prejavov je už ale na postreky neskoro. Tento postrek je vhodný v „tankmixe“ kombinovať aj s postrekom proti monílii.

Treba však dávať pozor na miešateľnosť prípravkov. Konkrétne prípravky si doštudujte podľa toho, či si vyberiete ekologickú, alebo „chemickú“ cestu. Je tam možné množstvo kombinácií. V prípade postreku „na istotu“ použite Signum (na rozdiel od mednatých prípravkov ho môžete použiť aj na broskyne) a Mospilan ako systémový prípravok rieši veľký záber škodcov.

Postupujte podľa návodov a všetky postreky vrátane ekologických používajte ráno alebo k večeru mimo letovej aktivity včiel, lebo aj mnohé Eko postreky zasahujú včely….

Peter Bella

Komentuj článok
Please follow and like us:
error