Prevencia proti monilióze na kôstkovinách

Aktuality.

Momentálne prichádzame v Turci do najdôležitejšieho obdobia ochrany ovocných drevín. Je dostatok vlahy a s hláseným teplým počasím najbližšie dva týždne nám vstúpia prakticky všetky ovocné dreviny do kvitnutia.

Začínajú už marhule a broskyne, po nich slivky. Pri kôstkovinách je dôležitá prevencia proti monilióze. Tú robíme obratím mumifikovaných plodov podľa možnosti už v jeseni, vyrezaním napadnutého dreva až do zdravého a udržiavaním presvetlených korún.

Huba sa šíri najme za chladného a daždivého počasia počas kvitnutia, takže tento rok podľa predpovedí u nás nebude mať optimálne podmienky.

V takomto prípade môžme použiť ako prevenciu ekologické prostriedky vo forme baktérií napríklad Novaferm Sirius, ktorý podporuje vitalitu rastlín a obmedzuje hubové choroby.

V prípade, že mávame z moniliózou problémy, treba použiť Signum. Ak do postreku pridáme Bor oil ako zmáčadlo, podporíme tým dobré odkvitnutie, zvýšime mrazuvzdornosť kvetu a v neposlednom rade pri koncentrácii 0,5 dcl na 10l postreku funguje aj ako predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom.

Pri jadrovinách môžeme ešte chvíľu z postrekom počkať, ale pri očiste záhrady platí u nich taká istá prevencia proti monilióze ako u kôstkovín.

Peter Bella