Sobotňajšia výsadba ovocných drevín.

Milí Záhradkári,

v sobotu 9.3.2018 sme sa opäť spoločne stretli na prednáške, tentokrát na pozemku vedľa ZŠ Hany Zelinovej. Po úvodnom príhovore, v ktorom som sa poďakoval za pomoc pri zrealizovaní Predsedovi, Podpredsedovi, Primátorovi, Poslancom, vedeniu školy a záhradkárom sme začali s výsadbou 15 ovocných stromčekov. Prišli medzi nás aj záhradkári z Topoľčian a Nitry, ktorí nám zabezpečili kamerový záznam.

Na začiatku sme si povedali základné úkony ako postupovať pred výsadbou: namočenie stromčekov na 24 hodín do vedra s vodou, prípadne do zeminy zaliatej vodou, úpravou koreňovej sústavy zastrihnutím poškodených starších koreňov a jemným zakrátením vlásočníc. Takisto úpravou korunky a zastrihnutím na primeranú výšku podľa budúceho pestovateľského tvaru.

Nakoľko sme mali na výsadbu navozenú kvalitnú ornicu, nebolo potrebné pridať do jám doplnkové zásobné hnojivá. Vysadeným stromčekom sme zabili oporné koly, ku ktorým sa úväzkom na osmičku priviazali ovocné stromky. Výsadbu sme následne zaliali vodou.

Po vysadení sme sa presunuli do školy, kde zúčastnení kládli Predsedovi otázky ohľadom ochrany vysadených drevín a pod. Nakoľko nám počasie prialo, prednáška pokračovala v sade jedného zo záhradkárov prevedením udržiavacieho rezu na niekoľkých druhoch stromčekov.

Ďakujeme všetkým za účasť a pomoc s realizáciou.

Vysadenie ovocných drevín je skvelým začiatkom na naplnenie zámeru 6 – teho „ihriska“  praktického vzdelávanie v ovocinárstve pod záštitou SZZ na slovensku, ktoré sú v Bratislave, Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove a teraz aj vo Vrútkach. Bude nápomocné nielen záhradkárom z nášho regiónu , ktorí už nebudú musieť ďaleko cestovať za učeniami ale sa aj inšpirovať k rozšíreniu do ďalších miest.

Predseda pred nám odchodom ponúkol „neplánovanú“ prednášku, ktorá by sa mohla uskutočniť v pondelok 8.4.2019 v dopoludňajších hodinách. Predseda bude cestovať na výstavisko Expo Center – Trenčín, kde bude od 10.-14.4.2019 výstava Záhradkár, a po ceste je ochotný sa zastaviť vo Vrútkach. Ak sa nájdu záhradkári, ktorí budú mať čas a záujem, prosím kontaktujte ma na tel. 0902 792 250, aby sme mohli potvrdiť miesto a čas.

Vaši M&M´S

Galéria