Výstraha!!! pred ochladením – monília…

Aktuality.
VÝSTRAHA!!!
Meteorológovia nás strašia dažďami začiatkom budúceho týždňa a po nich výrazným ochladením z nočnými teplotami okolo 0°C, ale tie miestami môžu klesnúť aj do mínusových hodnôt.

Toto ochladenie býva v Turci posledný aprílový týždeň tradičné. Čo je horšie, v tej dobe mám bude kvitnúť podľa stanoviska väčšina ovocných druhov a práve kvôli takémuto počasiu v dobe kvetu podporujeme v záhrade čmeliaky a včielky samotárky stavaním domčekov pre užitočný hmyz, keďže včely vtedy nelietajú.

Ak sme čakali z predjarným postrekom na vhodnú fenofázu, tak cez víkend máme ideálnu šancu zasiahnuť, keďže budúci týždeň nám to počasie nedovolí.

Na predjarný postrek využijeme aj možnosti biostimulantov, ktoré nám podporia imunitný systém rastlín nielen proti chorobám, ale aj proti chladu a podporia odkvitnutie.

Z ekologických prípravkov použijeme meď (Conthrolphyt Cu, Cuprotonic), tá pôsobí nielen proti chorobám, ale aj zvyšuje odolnosť voči chladu, v kombinácii s Bor oil v koncentrácii 0,5dcl na 10l vody. V tejto koncentrácii funguje Bor oil nielen ako zmáčadlo, ale aj proti prezimujúcim škodcom, podporuje odkvitnutie, zvyšuje odolnosť voči chladu.

Z Biostimulantov máme na výber napríklad Algu 600 (bežné v obchodoch), Cropaid Antifrost, alebo Ekoliv Microfertil (je potrebné dodržať podmienky aplikácie
– teplota vzduchu, PH vody…) Tieto sa ale predávajú v baleniach na väčšie množstvo postreku, takže vám odporúčam spojiť sa zo susedmi, kamarátmi či ovocinárimi v okolí a aplikovať ich spoločne. Treba si prečítať,či sú jednotlivé možnosti
miešateľné, alebo si to odskúšať.

Napr. kombinácia pripravkov Cuprotonic + Boroil + Alga 600 nie je vhodná na postrek, nakoľko Alga je zásaditá, meď je kyslá. Ak je zásaditý prostriedok zmiešaný z kyslým, väčšinou sa vyzráža alebo nefunguje…

Peter Bella

Komentuj článok
Please follow and like us:
error