Aktuality.
Vzhľadom k vlaňajšiemu upršanému roku sa pomerne často stretávame s problémami hlavne u kôstkovín.
U marhúľ je to okrem monílie, ktorá sa dá ešte čiastočne ovplyvniť rezom napadnutých častí a postrekom po odkvitnutí v dvojtýždňových intervaloch sa stretávame aj z „neprebudením“ sa očiek na nevyzretých letorastoch, ktoré silno začali rásť po augustových zrážkach a pokračovali v raste celý september a z apoplexiou (mŕtvicou) marhúľ. V obidvoch prípadoch treba poškodenia odstrániť až po zdravé letorasty.
Tí, čo nerobili jesenný a zimný postrek broskýň proti kučeravosti, majú možnosť už len odstrániť silne napadnuté a prehustené časti, poprípade jednotlivé napadnuté listy a po odkvete postriekať, ale POZOR už nie mednatými, alebo sírnatými prípravkami, ktoré by mohli poškodiť aj ten zbytok listovej plochy, ale už len organické fungicídy – Syllit 65, alebo Signum.
Všetky odstránené napadnuté časti treba spáliť! Ponechaním v záhrade, alebo komposte umožníme chorobám ďalšie šírenie. Na podporu takto oslabených stromov je potom vhodné zabezpečiť lepšiu starostlivosť formou odburinenia, poliatia, pohnojenia, prípadne postrekom nejakou listovou výživou, alebo biostimulantom napríklad Alga 600.
Peter Bella