Aktuality.
Nastáva obdobie náletu druhej generácie obaľovača slivkového a asi o týždeň aj obaľovača jabĺčneho.
Druhá generácia je omnoho škodlivejšia ako prvá. Nálet môžu ešte ovplyvniť a roztiahnuť avizované nízke nočné teploty. Ideálne sú pre obaľovačov nočné teploty nad 17 stupňov. Keď sa nálet roztiahne bude ťažšie efektívne zasiahnuť.
Neošetrujeme skoré odrody sliviek napr. Katinka, Herman ani jabĺk napr. Júlia a Priesvitné letné.
Ekologické postreky sa používajú na začiatku náletu (Lepinox, Spintor). Pozor na zasiahnuté plodiny, lebo aj tie majú ochrannú lehotu (dobu, kedy nemôžme plodiny konzumovať) – Spintor napríklad týždeň. Tieto prostriedky však nezasahujú vošky..
Preto ak máme problémy v záhrade aj s inými škodcami, treba použiť napríklad Sanium System, alebo Mospilan, tie majú ochrannú dobu dva týždne. Pri použití Sanium ultra, alebo Karate Zeon treba rátať z ochrannou dobou až 28 dní…
Týmto by sme mali tohtoročnú ochranu proti škodcom už asi vyriešenú ak nerátame pásavku zemiakovú, ale tá sa dá riešiť aj zberom. Poprípade veľmi dobre na ňu funguje spomínaný Spintor.
Na jesennú generáciu vrtivky mrkvovej môžme reagovať včasným zberom mrkvy. Ostávajú ešte drôtovce, ktorým sa čiastočne môžme vyhnúť včasným zberom plodín, mechanickým kyprením, alebo zapracovaním na jeseň a na jar bakteriánym prípravkom Novaferm Viva. Ten však nezaberá okamžite.
Z chorôb si bude treba ešte dať pozor na vinič a na moníliu. Postrekom sa však nevyhneme hlavne pri veľkých horúčavách, kedy rastliny nedokážu koreňmi prijať vápnik, čo vidíme napríklad pri paradajkách černaním špičky, alebo u jabloní náchylných odrôd na horkú škvrnitosť. Tam sa opakujú postreky hnojivom obsahujúcim vápnik, každé 2 týždne až do zberu. Tieto postreky však majú neistý výsledok….
Peter Bella