Múčnatka jabloňová

Aktuality

Vzhľadom k tohtoročnej slabej zime a doterajšiemu viacmenej suchému počasiu sa nám začína pomerne silno prejavovať mucnatka aj na menej náchylných odrodach jabloní.


Jablone momentálne podľa odrôd a polohy dokvitajú, takže je vhodný zásah nielen proti múčnatke, ale aj chrastavitosti jadrovín.

Na trhu je množstvo či už BIO, alebo štandardných postrekov. Snažíme sa vybrať taký prípravok, ktorý nám pôsobí na obe tieto choroby, pričom prípravky proti chrastavitosti väčšinou pôsobia aj na hrdzu hruškovú.

Je vhodné spraviť aj druhý postrek proti monilióze kôstkovín. Ten sa robí podľa tlaku chorôb 7 až 14 dní po prvom. Z hľadiska chorôb to zatiaľ začína vyzerať na náročnejšiu sezónu.

V tomto období je vhodné pridať do tankmixu aj prípravok voči škodcom, pričom dbáme na miešateľnosť prípravkov. Prípravky vyberáme tak, aby nám v tomto období zasiahli vošky, piliarku jabĺčnu a nosániky. Podľa možností také, ktoré neškodia užitočnému hmyzu.

Z BIO postrekov nám Spintor nezaberá na vošky a Neemazal sa nemôže použiť do hrušiek. V tomto období väčšina BIO prípravkov má slabý účinok na vošky, keďže pôsobia kontaktne a vošky sa už ukrývajú vo zvinutých listoch.

Keďže sa nám silno začína prejavovať múčnatka, treba si dať pozor aj na vinič. Väčšina ľudí si všimne múčnatku až v lete na malých bobuliach, kedy je už väčšinou neskoro. Kto nerobil postrek viniča „na sucho“ pri pučaní Sulcou, za chvíľu – v štádiu 5-7 listov, ho môže spraviť prípravkom Thiovit Jet+Bor oil a pokračovať štandardne ochranou pred a po odkvitnutí viniča…

Fáza vhodná na postrek Thiovit Jet+Bor Oil..viď obrázok

Peter Bella