Dôležité!!! informácie o aktuálnych postrekoch ovocných drevín v Turci

Aktuality.

V poslednej dobe dostávame veľa otázok na použitie síry v záhrade.

Musím dôrazne upozorniť, že pri koncentrácii, v ktorej pôsobí nielen na hubové choroby, ale aj na škodcov, by v momentálnej fenofáze už poškodzovala rastliny!!!

Pri kontakte zo zelenými časťami by ich „spálila“. Sulca, Thiovit Jet a podobne sa už budú dať použiť iba pri viniči -takzvaný postrek na sucho. Ale na to je v Turci ešte skoro a nespĺňame ani teploty nad 15 stupňov, kedy sírnaté postreky najlepšie zaberajú….

Momentálne ale bude treba začať riešiť ochranu marhúľ, sliviek, čerešní a višní proti monilióze pred kvetom.

Z bakteriálnych produktov je k dispozícii Novaferm Sirius, ale pri použití musia byť už aj zelené časti.

Z biologických Bioka Urtica, ktorá nám v kombinácii s Bir oil pôsobí aj proti škodcom, ale keďže nám budúci týždeň hlásia aj nejaké mrazíky, vieme si použitím napríklad Cuprotonic 1/2 dcl + Bir Oil 1/2 dcl na 10l vody zvýšiť aj mrazuvzdornosť kvetu, lepšie odkvitnutie aj obmedzíme moniliózu, ktorá však pri momentálnom počasí nemá vhodné podmienky na masové šírenie. Prípadne môžeme použiť ešte kombináciu Alga 600(biostimulant) + Alliette 80 WG, ktorými si tak isto obmedzíme hubové choroby a zvýšime mrazuvzdornosť, má však malý účinok na škodcov. Dávkovanie viď. pribalový leták.

Peter Bella