Jesenná výsadba ovocných drevín

Aktuality.

Blíži sa nám hlavne obdobie výsadby ovocných drevín.

Pri aktuálnej klíme, staré odporúčania sadenia orechov, marhúľ, broskýň či viniča na jar, úplne strácajú význam, ba priam sú na škodu. Jari máme teplé a suché, teda úplne nevhodné, navyše kúpite len to, čo sa v jeseni nepredalo a nie všetci predajcovia sa vedia o rastliny v zime postarať.

Výhoda jesennej výsadby je väčší výber odrôd, dostatok zrážok a posledné desaťročie prakticky nezamrzajúca zem v hĺbke koreňovej sústavy. Korene stromov rastú pri teplote od 5 stupňov celzia pôdy, v hĺbke koreňovej sústavy. To máme teraz celé zimy, lebo pôda ledva primrzne na povrchu a ak je sneh na nej, je to ďalšia izolácia.

Pri neujatých stromčekoch je problém vyschnutie, nie vymrznutie a tak v prípade, že zem je rozmrznutá a neprikrytá treba novú výsadbu občas výdatne zaliať.

Pri plánovaní výsadby, si musíme premyslieť, aké ovocie má u nás využitie, či už v čerstvom stave, alebo spracované. Pri jabloniach prihliadame aj na možnosti uskladnenia. Ak nemáme vhodné priestory, niektoré odrody nám vydržia do Vianoc, či Valentína aj v panelákovej pivnici, ale v tom prípade sa je lepšie viac venovať letným a jesenným odrodám, ktoré sa dajú jesť priamo zo stromu a nemusia čakať na konzumnú zrelosť.

Ideálne je sa poradiť zo susedmi, alebo skúsenejšími ovocinármi v okolí, ktorí nám môžu z výberom osvedčených odrôd pomôcť, prípadne dať okoštovať. Je možné, že odrodu ktorá nám chutí nedokážeme kúpiť v predajni, lebo je to nejaká staršia odroda, alebo jednoducho nevieme jej názov. V tom prípade poprosíme niekoho, kto nám vie daný stromček spraviť, alebo zabezpečiť.

Výber odrôd teda ovplyvňuje viacero faktorov. Čo je však dôležité, je výber vhodného podpníka. Najväčší výber odrôd budeme mať na slabo rastúcej M9, ale tá do našich podmienok moc vhodná nie je. Vyžaduje dobré pôdy, výživu a dostatok vody. Ak jej to vieme zabezpečiť, odvďačí sa nám skorou úrodu prvotriednych plodov.

V praxi sa ale skôr stretávame z tým, že s ňou ľudia majú problémy. Viac sebestačný je z jabloňových podpníkov M27, v suchších podmienkach MM 106, ináč P14, alebo A2. A2 je už ale podpník pre väčšie tvary a záhrady.

Na tých skôr menovaných, vhodným rezom pri slabšie a stredné rastúcich odrodách, udržíte aj štíhle vretená.

Pri hruškách je to jednoduchšie. Dula sa moc z vápenatými pôdami Turca nemá rada a tak odporúčame skôr ako podpník hrušku plánu, alebo Kaukazskú. Pri výbere odrôd sa u nás osvedčili z letných-Clapova a Wiliamsova, obidve aj v červenej variante. Z jesenných sú tradičné chuťovky Boskova fľaška a Hardyho. Z novších Blanka a Novembra (predávana aj ako Nojabrskaja, alebo Xénia), ináč z novších Českých odrôd je tam veľký výber. Zimné hrušky sú u nás vhodné iba do najlepších polôh, aby dozreli do patričných chutí. Dobrá je Erika a Bojnická zimná. Ak chce niekto sladkú hrušku bez výraznej chuti, tak Bohemika.

Pri slivkšch osobne uprednostňujem v našich podmienkach podpník myrobalán a z odrôd podľa dozrievania je môj typ čo sa týka chuti a starostlivosti-Herman, Top first, Hanita, Joganta, Top Taste, z neskorých Tuleu Grass a Jofela. Veľa stále v médiách propagovaných sliviek u nás za moc nestojí, ba priam sú to veľké prepadáky, čo sa týka chuti, cukornatosti, alebo zdravotného stavu.

Pri marhuliach sa tiež viac osvedčili staršie odrody napr. Goldrich.

Pri Broskyniach Redhaven, alebo Radosť.

Z čerešní by som osobne uprednostnil skoré odrody, ktoré nestihne napadnúť vrtivka, ale pri nich na slabšom podpníku, ak nechceme čerešnu ako dominantný strom.

Z orechov buď samoopelivý Mars, alebo si treba pozrieť, či nám má čo v okolí opeliť iné odrody. Čo sa týka opelenia je vždy lepšie mať u všetkých ovocných druhov aj pri samoopelivých odrodách ďalšieho opelovača. Plody bývajú väčšie, úrody vyššie.

Momentálne sa dá kúpiť, či už na predajniach, alebo internete aj množstvo pre nás exotických ovocín. Z nich sa v Turci najviac uplatnia kiwi a Vinič. Z viniča mám preskúšaných v našich podmienkach viac ako 150 odrôd, takže to by bolo na knihu, nie článok, ale v prípade záujmu rad poradím s pestovaním, výberom odrôd prípadne nákupom sadeníc.

Peter Bella

Komentuj článok
Please follow and like us:
error