Najdôležitejšia ochrana proti škodcom a hubovým chorobám…

Aktuality.

Hlásia nám najbližšie dva týždne ustálené teplé počasie s pomerne vysokými nočnými teplotami, čo dáva predpoklad, že po marhuliach, broskyniach a slivkách nám aj v Turci v najbližšej dobe začnú kvitnúť čerešne, hrušky aj jablone.

Táto časť ovocinárskeho roka je NAJDÔLEŽITEJŠIA čo sa týka ochrany proti škodcom a hubovým chorobám…

Pri kôstkovinách nám občas prší do kvetu, takže netreba zabudnúť po odkvitnutí – ak mávame problémy s moniliózou – použiť proti nej postrek.

Ak sme pred kvetom použili meďnaté prostriedky, po odkvitnutí treba zmeniť účinnú látku a použiť napríklad Signum.

V prípade sliviek zasiahneme po odkvitnutí aj proti Pilarke slivkovej. Podľa použitých prostriedkov si pozrieme miešateľnosť v tankmixe…

V prípade postreku jadrovín pred kvetom môžeme zase použiť napríklad Cuprotonic + Bor Oil. V prípade Bor Oilu použijeme dávku 0,5 dcl na 10 litrov vody a tým si obmedzíme aj prezimujúcich škodcov…

V tomto období nám vzhľadom k vysokým teplotám začína pučať aj vinič.

Ak sme mali minulý rok problém s hubovými chorobami alebo roztočmi, použijeme pri viniči postrek „na sucho“ – kým nemá zelené lístky, ale asi centimeter (podla odrody) natlačené puky v štádiu tvz. „včielky“.

V tomto stave môžeme použiť 4% roztok Sulky CA a tým zasiahnuť proti škodcom aj hubovým ochoreniam, ktoré mali vďaka teplej zime priaznivé podmienky na prezimovanie a šírenie sa hneď v skorých štádiách vegetácie…

Peter Bella