Oteplenie = postrek proti kučeravosti broskýň

Aktuality.

Vzhľadom k doterajšiemu priebehu teplej a upršanej zimy, keď ani predpoveď počasia do konca februára nehlási nijaké silnejšie mrazy, je pravdepodobne veľké riziko rozvoja hubových chorôb už vo včasných jarných mesiacoch, keď napríklad ani prezimujúce štádiá múčnatky neboli obmedzené teplotami pod -15°celzia.

Ak chceme tieto choroby obmedziť už teraz – v čase vegetačného kľudu, zasiahnuť proti nim v najvhodnejšom období a tým sa vyhnúť aj zbytkom reziduí v ovocí, je najvyšší čas začať sledovať počasie.

V Turci napríklad splníme podmienky na šírenie kučeravosti broskýň pravdepodobne už tento víkend, kedy hlásia sumár teplôt za 3 dni cez 30°celzia (napr: 8°C +12°C +11°C), ale aj dážď, takže nie je isté, či sa bude dať vykonať aj preventívny postrek.

Postrek v tomto období na broskyniach vykonávame meďnatými prostriedkami, ktoré sú už ale po vypučaní pre broskyne fytotoxické!

Z bežne dostupných a ekologickejších postrekov môžeme použiť napr. Cuprotonic alebo Conthrolpyt CU, do ktorých pridáme zmáčadlo.

Postrek meďnatými prostriedkami aplikujeme pri teplotách nad 7°C…

Peter Bella